Kategorije
 
 
 
 
 

Alge - što se dešava u jezercu?

U našoj e-trgovini možete naći razne ekološke preparate protiv algi na bazi bakterija za jezerce - SCD Pond. U slijedećem članku možete pročitati, zašto je korištenje bakterija u jezercu bolje i ekonomičnije nego uobičajeni kemijski preparati protiv algi.

Trenutno na tržištu prevladavaju preparati za jezerce na kemijskoj bazi - takozvana kemija za jezerce. Razni stručnjaci spominju pojmove kao zelene alge, odstranjenje vlaknastih algi ili "uništenje algi".

No je li uopće ispravno govoriti o uništavanju i ubijanju? zar se nitko ne upita kako su se uopće alge i cijanobakterije pojavili u jezercu i zašto su se razmnožili  - a baš to bi trebao biti ispravan pristup. U ovom članku ćemo se baviti o ekološkim preparatima za jezerce - protiv zelenim, smeđim, modrim i vlaknastim algama.

Kada žeimo odstraniti problem s algama u jezercu, moramo alge poimati isključivo kao posljedicu te tražiti uzrok premnožavanja algi - bez obzira radi li se o jednostaničnim zelenim algama ili vlaknastim algama koje rastu iz dna. Sama njihova pojava naime nije problem a određena manja razina njihove populacije je prirodna i poželjna - ipak moramo biti svjesni, da alge fotosintezom u biti oksidiraju vodu te troše prekomjerne otopljene hranjive tvari u vodi.   Pa kako onda učiniti nešto protiv algi, kad se premnože?

Alge u jezercu nastaju uglavnom tijekom ljeta - dakle za svoj rast trebaju sunčane zrake i toplu vodu. Naravno, ne žive samo od svjetla, nego trebaju i hranjive tvari. A “u tom grmu leži zec” - hranjive tvari. Kako smanjiti razinu hranjivih tvari bez mijenjanja vode na takav način, da njihova razina ne bude uzrok nastajanja algi? Mislimo uglavnom na amonijak, nitrite i nitrate. Njihov izvor je prije svega neispravan biološki raspad detritusa - dakle blata.

Vodeni ekosustavi su vrlo podložni taloženju blata - to se ne dešava samo u malim vrtnim jezercima nego i u ribnjacima i velikim jezerima. Ravnoteža ovih ekosustava je vrlo često poremećena vanjskim utjecajima, kao što su kisele kiše, kemija ili umjetno gnojenje. Dakle problem je u raspadanju organske tvari. Ta će se u ekosustavu raspadati u svim okolnostima. Ali ako se raspadanje ne dešava ispravno i nije potpuno, radi se o mineralizacijskom raspadu. Mineralizacijom nastaju anorganski oblici dušika, uglavnom nitrati odnosno amonijak, koji su doslovce kao gnojivo trenutno dostupno algama! Mineralizacija je dakle anorganski  - nepotpuni, nedovršeni raspad organske tvari. UV lampe, štoviše ovome procesu samo još pomažu!

Rješenje je redovito i preventivno korištenje bakteriji za jezerce. Bakterije su fermentacijski organizmi - to znači da organski rastavljaju i troše organsku tvar. Organskom dekompozicijom sličnom kompostiranju rastavljaju talog, blato i mulj na dnu jezera. Dakle mulj nije potrebno usisavati niti na drugi način crpiti, jer ga bakterije kompostiraju - organski rastave. Osim toga rastave i visoki mulj, to jest raspušteni plivajući mulj, koji je uzrok neprozirne prljave vode. Stoga startne bakterije predstavljaju odličan način brige o čistoći jezerca, uglavnom s ciljem raspadanja blata a time i odstranjenje algi.

Saznajte više

Pročitajte kakva je razlika među preparatima, koje sadrže samo enzime i bakterijama.

A što se dešava s premnoženim algama? Jednostavno rečenu, uginu od gladi te ništa od njih neostane, jer bakterije njihove biološke ostatke jednostavno rastave. Lijepo čisto i prirodno.

Jezerce nije bazen, nego ekosustav. kemija u jezercu nije prirodna, jer odstranjuje samo posljedice ali ne i uzrok nastajanja algi. Korištenjem kemijskih sredstava u jezercu problem samo odgađamo a prije ili kasnije će nam jezero ionako imati alge i mulj.

No, puno su štetnije UV lampe  - jer one ubijaju sve mikroorganizme redom. Ne odabiru dobre i zle. Zajedno s algama ubijaju i dobre mikroorganizme, koji su nam mogli pomoći s raspadom organskih nanosa i blata u jezeru.

UV lampa i klor su jedine dvije stvari koje su potpuno nespojive s korištenjem probiotičkih preparata SCD u jezercu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Potpuna (desktop) verzija