Kategorije
 
 
 
 
 

Proljetno filtriranje i startne bakterije

Početak proljeća donosi vlasnicima vrtnih jezeraca i poslove vezane za završetak zime i puštanej filtriranja. Donosimo kratke upute kako pokrenuti filtriranje te upotrijebiti startne bakterije. 

Startne bakterije su najbolji način kako započeti sezonu. Moramo shvatiti da jezerce nije bazen nego ekosustav, čiji temelj je mikroflora. Ubacivanje korisnih bakterija u ekosustav utječe na njegovo brže i zdravo pokretanje. To je i najbolja zaštita od gomilanja blata, rasta algi, neugodnih mirisa, nestabilnog Ph i zdravstvenih problema riba.

Filtriranje biste trebali aktivirati u početkom proljeća, kada prestanu jaki noćni mrazovi. Jezerce nas upozori i samo naprimjer kad pozelene krajevi s algama. Dobrog vlasnika na proljeće čeka očišćena filtracija, koju je dovoljno spojiti i pokrenuti crpku. Ne treba se čuditi, kada se filtracija prve dane nakon pokretanja puno zaprlja blatom i nečistoćama. To je poželjna pojava i dokaz da filtracija nije beskorisna. Stanje onečišćenja filtera često i redovito pratiti te prema potrebi filtere očistiti.

Za čišćenje filtera ne koristimo sapune niti druge kemikalije. Dovoljno je ispiranje u čistoj (bez klora, idealno staroj vodi iz jezerca) vodi u vedru. Filtracija se ne mora sjajiti niti  ugodno mirisati.  Kod čišćenja je najbitnije očuvanje propusnosti i odstranjenje uhvaćenih prljavština. U tom smjeru je najbolje čišćenje filtera tijekom cijele sezone. Mora nam biti jasno da se filter ne naziva BIO-filtracija bez razloga. Ulošci filtera su nastanjene biofilmom korisnih mikroorganizama.

Nakon nekoliko dana od pokretanja, kad se smanji tempo nanošenja prljavštin, je vrijeme za apliciranje stratne kulture. Bakterije nalijevamo u isključenu filtraciju, ravnomjerno, u sve pregrade. Preporučamo filtraciju tek nakon nekoliko sati kako bi mikroorganizmi imali vremena za naseljavanje. Idealno bi bilo dozirati na noć i puštati u rad ujutro. Ne zaboravljajte, da bakterije ne podnose UV zračenje, stoga to treba ostaviti za rane jutarnje ili kasne večernje sate, ili oblačne dane. Jednako tako ne preporučamo korištenje UV lampe, ale o tome u drugom članku.

Nakon stavljanja  startnih bakterija môže se ponovo brže zaprljati uložak filtera. To je potpuno u redu, treba samo pratiti radi li filtracija ispravno, te ju prema potrebi očistiti. Dobro bi bilo, malu količinu bakterija uliti u filtraciju nakon svakog čišćenja.

Kratak rezime:

  • ostaviti filtraciju da radi nekoliko dana prije planiranog apliciranja startnih bakterija.
  • bakterije aplicirati navečer, kako bi se tijekom noći stigle nastaniti
  • izbjegavati jake zrake sunca i UV lampu
  • redovito pratiti zaprljanje filtera na početku sezone
  • čistiti samo u običnoj vodi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Potpuna (desktop) verzija